6 رکن تقویت عزت نفس

بدون دیدگاه

در ادامه سری درس های عزت نفس اینبار می خواهیم به سراغ راه های عملی تقویت عزت نفس برویم ما تا اینجای کار فهمیدیم که عزت نفس چیست چقدر در زندگی و موفقیت ما موثر است حال می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که عزت نفس را چگونه می توان تقویت کرد؟

برای اینکه بتوانیم به این سوال جواب دهیم باید اطلاعات خود را کمی مرور نماییم.

مهم ترین داشته انسان در طبیعت قدرت تفکر و آگاهی اوست. و از طرفی این آگاهی مستقیما بر روی سرنوشت ما تاثیر می گذارد. از طرفی باید بدانیم که برای پیروز شدن در هر کاری نیاز به عمل گرا بودن و تعهد به رشد شخصی امری ضروری است. که توسط آن می توانیم پایه های عزت نفس را تقویت کنیم. باید ابتدا آنقدر این موضوع را با خود تکرار کرده باشیم که نیاز به عزت نفس از یک ویژگی شیک و عامه پسند در گفتگو ها به یک ضرورت و نیاز بقایی تبدیل شود. و در ادامه با انجام تمرینات و دستورالعمل ها به تقویت این ویژگی بینجامد.

باید گفت که این مسیر مسیری طولانی و دشوار است و با اینکه از قدرت انتخاب انسان صحبت کردیم باید بدانیم که این قدرت محدودیت هایی دارد چه از نظر ژنتیکی و بیولوژیایی و چه از نظر محیطی و عوامل بیرونی. ما با فهمیدن دینامیسم عزت نفس و شناخت ابعاد آن می توانیم به خود کمک کنیم و این را را ساده در بپیماییم. یادمان باشد که در دنیای زندگی می کنیم که اطلاعات حرف اول را میزند و اگر نتوانیم اطلاعات خود را بروز نگهداریم با شکست مواجه می شویم. ۶ رکن عزت نفس که در زیر معرفی می شوند از نظر نتانیل براندن مهمترین ارکان تقویت عزت نفس هستند.

یادمان باشد عزت نفس خود نتیجه می باشد و نمی تاون آن را مستقیم تقویت نمود بلکه ابتدا باید دینامیسم آن را درک کرد و در جهت بهبود پایه های آن که به تقویت شاکله اصلی می انجامد اقدام نمود.

این دینامیسم تنها ا خواندن تقویت نمی شود و فرمول آن دانستن + انجام دادن است.

این ۶ رکن به شرح زیر می باشند:

۱-  زندگی آگاهانه

۲- خود پذیری

۳- مسئولیت در قبال خود

۴- قاطعیت و ابراز وجود

۵- زندگی هدفمند

۶- انسجام و یکپارچگی

در درس های بعدی هر یک از این ارکان را توضیح می دهیم.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.