چهره زیبای عزت نفس

بدون دیدگاه

چهره عزت نفس تا به اینجای کار در سری درس های عزت نفس طرحی کلی از این ویژگی مهم و سرنوشت ساز ارائه نمودیم. گفتیم عزت نفس یک نیاز بقایی است و آن را توضیح دادیم. در جایی دیگر به ستون های اصلی عزت نفس و دو بال اصلی یعنی حرمت نفس و باور خودتوانمندی اشاره نمودیم. حال در این درس می خواهیم دوباره نگاهی کلی به چهره عزت نفس داشته باشیم و جلوه های آن را دوباره مرور کنیم.

عزت نفس در ما به اشکال گوناگونی ظاهر می شود. البته تضمینی در این مورد وجود ندارد. اما وقتی همه صور و حالت های عزت نفس وجود داشته باشد بروز آن امری مسلم است.

عزت نفس را می توان در حالت چهره اشخاص و حتی در صحبت و طرز راه رفتن آنان مشاهده کرد و یا در تمجید شدن و تعریف کردن، در ابراز تشکر و نظایر آن می توان مشاهده کرد. از دیگر جلوه های عزت نفس آهنگ کلام شخص می باشد که از کیفیت خاصی برخوردار است. به عبارت دیگر طرز کلام شخص نشان دهنده این موضوع است که با خود در حالت جنگ نیست.

 در آرامش بودن و داشتن آرامیدگی بدنی  به این معناست که از خود پنهان نمی شویم و با خود در جنگ و ستیز نیستیم.

ناتانیل براندن

حال می خواهیم ۸ جلوه ی عزت نفس را که از طریق آن ها می توانیم بفهمیم آیا عزت نفس در اشخاص وجود دارد یا نه را بیان کنیم. این ۸ ویژگی می تواند چراغ راه ما باشد.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز سلام

برای دسترسی کامل به محتوای آموزشی باید کاربر ویژه آپورا شوید.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی آپورا، علاوه بر این درس به تمام محتوای عزت نفس دسترسی پیدا می کنید

همچنین با فعال کردن کاربر ویژه شما می توانید به تمامی درسها در آپورا دسترسی داشته باشید.

در درس‌های بعدی، به تدریج در مورد عزت نفس و اجزای آن بیشتر صحبت می کنیم.


خرد گرایی

اشخاص با عزت نفس زیاد خردگرا هستند. در کلام و رفتار آن ها می توان تصمیمات گرفته شده را بر اساس فکر و اندیشه دید و به آن اعتماد کرد.

واقع بینی

واقع بینی به معنای احترام گذاشتن به واقعیت هاست. کسی که نتواند واقعیت ها را درک کند در چالش های زندگی دچار مشکل شده و نمی تواند نقشی سازنده داشته باشد. صاحبان عزت نفس زیاد جملگی واقعیت گرا هستند.

شهودی بودن

اغلب اتفاق می افتد در زندگی و کسب و کار تصمیمات به علت وجود متغییر های زیاد قابلیت پردازش کامل را ندارند. و ذهن هوشیار نمی تواند همه ی آن متغییر ها را با هم در نظر گرفته و یا اینکه مجهولات مسئله آن قدر زیاد است که نمی شود همه ی آن ها را در نظر گرفت. اینجاست که برخوردی شهودی با موضوع پیش می آید. و ذهن ناخودآگاه به صورت شهودی برای ما تصمیم می گیرد. بسیاری از نام آوران عرصه تجارت اینچنین به موفقیت های بسیاری دست یافته اند.

خلاقیت

انسان های خلاق بیشتر از سایرین به اشارات درونی خود توجه دارند. خلاق ها خودکفا تر هستند. و با اینکه از دیگران نیز مطالب می آموزند و الهام می گیرند اما در مقایسه با سایرین بیشتر به افکار خود رجوع می کنند. اشخاص با عزت نفس بالا از نیروی خلاقه خود استفاده در حل مشکلات استفاده می کنند. اما کسانی که عزت نفس پایین دارند به فرآورده های ذهن خود بی توجه هستند.

استقلال و حس مسئولیت پذیری

داشتن استقلال رای، نشانه عزت نفس است کسی که برای رسیدن به اهداف خود مسئولیت پذیر است. دارای عزت نفس سالم می باشد.

انعطاف پذیری و تغییر

داشتن انعطاف پذیری بدین معناست که می توان با تغییرات در کار و زندگی به راحتی کنار آمد. چسبیدن به گذشته در شریط تغییر اوضاع، نشانه نداشتن امنیت خاطر و اعتماد به خویشتن است.

شرکت ها نیز در رقابت با رقبای قدرتمند دچار عدم انعطاف می شوند و هیچگاه از خود نمی پرسند که از رقیب خود چه چیزی بیاموزیم و چه محصولاتی را تغییر دهیم.

تمایل به اذعان و اصلاح اشتباهات

یکی از ویژگی های عزت نفس بالا توجه به حقایق و واقعیت هاست. واقعیت ها در مقایسه با باورها از اولویت بالاتری برخوردار هستند.

اگر اعتماد به خود با احترام به حقیقت رابطه داشته باشد، در این صورت اصلاح کردن یک اشتباه، بر وانمود کردن به اشتباه نکردن مقدم است.کسی که عزت نفس سالم دارد هرگز از این که بگوید اشتباه کردم ابایی ندارد. کسانی که عزت نفس پایین دارند قبول اشتباه را به حساب تحقیر شدن خود می گذارند.

تعاون

اگر ما از این روحیه برخوردار باشیم که زیستن را حق طبیعی خود بدانیم از اظهار نظر کردن ابایی نداشته و این کار، خود به خود باعث می شود که در برابر کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند مرعوب نشویم. و بتوانیم با اشخاص طبق نظر و یک رابطه دو طرفه همکاری و تعاون داشته باشیم. کسانی که عزت نفس بالایی دارند انسان هایی با روحیه کار تیمی بالا همراه با حس احترام دو طرفه هستند.

در این مقاله ۸ جلوه عزت نفس را بررسی کردیم و از این پس می توانیم با نگاه به اطرافیان خود، دوستان و همکاران تجلی های عزت نفس را در آن ها مشاهده و بررسی نماییم.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز سلام

برای دسترسی کامل به محتوای آموزشی باید کاربر ویژه آپورا شوید.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی آپورا، علاوه بر این درس به تمام محتوای عزت نفس دسترسی پیدا می کنید

همچنین با فعال کردن کاربر ویژه شما می توانید به تمامی درسها در آپورا دسترسی داشته باشید.

در درس‌های بعدی، به تدریج در مورد عزت نفس و اجزای آن بیشتر صحبت می کنیم.


ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.