عزت نفس در هرم مازلو

بدون دیدگاه

عزت نفس در هرم مازلو

در ادامه سری درس های عزت نفس می خواهیم به بررسی هرم مازلو بپردازیم. خاطر نشان می کنم که در اینجا قصد تشریح این مدل را نداریم و تنها به بخشی که به این سری از دروس مرتبط است می پردازیم.

در مورد عزت نفس گفتیم که ابتدا باید ضرروت عزت نفس را درک نمود و سپس توضیح دادیم عزت نفس یک موضوع دو عاملی است که از باور خودتوانمندی و حرمت نفس تشکیل شده است حال می  خواهیم در این قسمت به این سوال جواب دهیم که چرا عزت نفس یک نیاز بقایی است؟

نیاز:

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید تعریف خود نیاز را بررسی کنیم. ما در تعریف نیاز می گوییم: نیاز چیزی است که برای عملکرد موثر ما ضرورت دارد.

ما به آب و غذا صرفا نیاز نداریم بلکه به آن ها احتیاج داریم، ولی نیازهای تغذیه ای دیگری نیز داریم مثلا نیاز به کلسیم که نقش آن آنقدر ها هم مشخص نیست اما اگر کسی نیاز کلیسم بدنش تامین نشود رشد موثر اتفاق نمی افتد و اشخاص دارای این کمبود در معرض بیماری و آسیب هستند.عزت نفس نیز مانند کلیسیم است اگر آن را نداشته باشیم لزوما نمی میریم اما نمی توانیم به درستی به وظایفمان را عمل کنیم.

زمانی که از عزت نفس به عنوان یک نیاز حرف می زنیم منظورمان این است که:

  • در فرایند زندگی نقش موثری ایفا می کند
  • برای رشد سالم و طبیعی ضروری است
  • دارای ارزش بقایی است

 

سلسله مراتب مازلو:

مازلو هدف و آرمان اصلي انسان را تربيت و تقلاي برای دست يافتن به مرتبه والاي انساني و همانا تحقيق خويشتن يا خود شكوفايي مي داند. و برای رسیدن به این هدف نیاز های فیزیولوژیکی و روانشناختی را از هم جدا کرده است و به این باور است که برای رسیدن به مرحله نهایی خودشکوفایی تنها نباید به نیاز های فیزیولوژیکی اکتفا کرد.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز سلام

برای دسترسی کامل به محتوای آموزشی باید کاربر ویژه آپورا شوید.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی آپورا، علاوه بر این درس به تمام محتوای عزت نفس دسترسی پیدا می کنید

همچنین با فعال کردن کاربر ویژه شما می توانید به تمامی درسها در آپورا دسترسی داشته باشید.

در درس‌های بعدی، به تدریج در مورد عزت نفس و اجزای آن بیشتر صحبت می کنیم.

 
برجسب: عزت نفس

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.