ضرورت عزت نفس در کار و زندگی

بدون دیدگاه

ضرورت عزت نفس در کار و زندگی

عزت نفس در آپورا جز مهمترین و اساسی ترین درس ها در زمینه توسعه شخصی محسوب می شود. از نگاه ما این مبحث آنقدر حائز اهمیت است که اگر کاربران ویژه  آپورا بتوانند با دقت و صبر دروس عزت نفس را به پایان رسانده و تمرین ها را با انجام دهند. می توان ادعا کرد که نیمی از راه را سپری نموده اند. زیرا که  اعتقادی راسخ داریم ضرورت عزت نفس در زندگی و کسب و کار بسیار مهم است.

روالی که در این مبحث دنبال می کنیم این است که ابتدا نیاز به عزت نفس، اهمیت و جایگاه آن به خوبی برای کاربران شفاف شود. سپس به صورت علمی به مساله پرداخته و پیش نیاز عزت نفس را در دروس بعدی توضیح می دهیم.

ضرورت عزت نفس بالا:

تاکید بسیار زیاد ما در همین ابتدا بر روی ضرورت عزت نفس به این علت است که این خصوصیت بر تمام جنبه های زندگی به طور مستقیم تاثیر می گذارد. این خصوصیت آنقدر عمیق و گسترده است که آن را می توان به فعالیت در محیط شرکت، کارگاه یا ارتباط با همسر و همکاران، برخورد با مردم، میزان پیشرفت در بدست آوردن یک مهارت جدید، میزان سلامتی جسم و این که حتی به چه کسی دل می بندیم بسط داد.

از طرف دیگر عزت نفس دارای یک همبستگی مثبت و متقابل با خصوصیات اخلاقی وابسته به موفق است این صفات شامل: 

رفتار عقلایی، واقع گرایی، فراست، خلاقیت، استقلال، توانایی قبول تغییر، تمایل به پذیرش اشتباه و اصلاح آن، خویشتن داری در برابر مشکلات، تفکر آگاهانه، خیر خواهی، همکاری و تعاون می باشند.

به این مثال دقت کنید:

پروژه ی جاه طلبانه ای که می تواند در ارتقا کسب و کار شرکتی موثر باشد، توسط شخصی به مجموعه ما پیشنهاد می شود. برای موفقیت در این پروژه ما به توانمندی و مهارت هایی بیش از آنچه هم اکنون در اختیار داریم نیازمندیم. 

اگر مدیریت و مجموعه، شناخت واقع گرایانه به توانمندی های خود داشته باشند. این پروژه می تواند علی رقم چالش های زیادی که در بر دارد، سکوی پرشی شود برای موفقیت های بعدی و ریسک مثبتی را بسازد که خروجی آن هم به ارتقا دانش فنی کمک کند. هم بنیه های مالی شرکت را تقویت نماید. و این تنها در صورتی اتفاق می افتد که ما و مجموعه دارای عزت نفسی بالا باشیم.

 

معزلات عزت نفس پایین 

حال که تا حدودی با مزایای عزت نفس بالا آشنا شدیم به کمبود این خصلت می پردازیم. اصولا عزت نفس پایین به رفتاری غیر عقلایی، بی توجهی به واقعیت ها، نداشتن انعطاف، ترس از چیز های بدیع و ناآشنا، رفتاری تدافعی، سرسپاری بیش از اندازه، اضطراب و شکست خوردن در نقاط بحرانی، رفتار بشدت کنترل کننده و ترس از دشمنی با دیگران می انجامد.

به این مثال دقت کنید:

شخصی در حوزه کاری خود متوجه می شود که شرکت در بخش تحقیقات فرد جدیدی را استخدام نموده است تا به این بخش یاری رساند.

از آنجا که سوژه مورد نظر ما از عزت نفس پایینی برخوردار است. این فکر در وجود او ایجاد می شود که شرکت در این بخش ظعف می بیند و از مدل کاری او ناراضی است و دیگر به او نیازی ندارد.

کم کم این وسوسه بر کار او تاثیر می گذارد و تفکر می رود تا خود را اثبات کند، ضمیر ناخودآگاه وارد عمل شده و با فیلتر کردن سیگنال های محیط می رود تا نظر خود را در مورد اخراج شدن اثبات کند.

اضطراب وارد عمل می شود و شخص نمی تواند از توانمندی ٪۱۰۰ خود بهره بگیرد. توجهش به خواسته های کارفرما کم شده و نارضایتی ایجاد می شود. و چون تمایل به همکاری نیز در شخص پایین آمده است تصمیم به استعفا یا توسط کارفرما اخراج می شود.

 

عزت نفس مهمترین حامی زندگی متعالی

ضرورت عزت نفس برای بقا، سازگاری و موفقیت شخص کاملا حیاتی است و یک نوع حامی برای زندگی متعالی محسوب می شود. یکی از مهم ترین کارکرد های عزت نفس کمک به دستیابی به اهداف است و از طرفی نیز دست یابی به اهداف بر عزت نفس می افزاید و این دو یک رابطه ی متقابل دارند. 

از طرفی هرچه عزت نفس بیشتر باشد آمادگی بیشتری برای برخورد با مشکلات و حل معضلات در زندگی شخصی و کسب و کار داریم. و در هنگام شکست ها سریع تر می توانیم بر روی پای خود ایستاده و دوباره شروع کنیم (شاید داستان های زیادی در مورد انسان های موفقی شنیده باشید که بارها ورشکست شده اند ولی همچنان ادامه داده و به موفقیت رسیده اند) با بالا رفتن عزت نفس ما بلند پروازتر شده و این بلند پروازی تنها در کسب و کار معنا پیدا نمی کند. بلکه جنبه های احساسی، خلاقیت و معنویت را هم در بر می گیرد.

ضرورت عزت نفس در کسب و کار و زندگی

نکته ی مهم دیگر در مورد میزان بالا بودن عزت نفس میل ابراز وجود است که خود موجب می شود تا زیبایی و عمق درونمان را بیشتر به نمایش بگذاریم و درست در مقابل آن هرچه عزت نفس کمتر باشد میل به اثبات خود در نزد دیگران افزایش می یابد.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز سلام

برای دسترسی کامل به محتوای آموزشی باید کاربر ویژه آپورا شوید.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی آپورا، علاوه بر این درس به تمام محتوای عزت نفس دسترسی پیدا می کنید

همچنین با فعال کردن کاربر ویژه شما می توانید به تمامی درسها در آپورا دسترسی داشته باشید.

در درس‌های بعدی، به تدریج در مورد عزت نفس و اجزای آن بیشتر صحبت می کنیم.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.