سری مهارت عزت نفس

بدون دیدگاه

تعریف عزت نفسعزت نفس یکی از اساسی ترین  ویژگی ها در زندگی و کسب و کار است.

بدون داشتن آن ما از توانایی رسیدن به موفقیت محروم می شویم. از واقعیت ها دور هستیم و  بین ما و اهدافمان همیشه فاصله وجود دارد. در روابط با همسر، فرزندان، دوستان و همکاران دچار مشکل هستیم. در کسب و کار و تجارت با متلاطم شدن فضای کار نا امید شده و بازار را از دست می دهیم.

از نظر ما عزت نفس یک نیاز حیاتی برای موفقیت است و ما در آپورا می کوشیم تا ابعاد عزت نفس و چگونگی تقویت آن را توضیح دهیم. این درس یکی از دروس پایه ای محسوب می شود و برای اینکه بتوانید یک سلسله  فکر را دنبال کنید و به یک الگو برسید حیاتی است.

سری پیشنهادی درس عزت نفس به صورت زیر است:

 

گام اول ضرورت عزت نفس

در ابتدا به ضرورت عزت نفس می پردازیم تا کاربران بتوانند اهمیت این موضوع و نیازی که به این ویژگی اساسی دارند را حس کرده و برای بهبود و پیشرفت در آن برنامه ریزی نمایند.

گام دوم تعریف عزت نفس

در این درس از مدلی دوعاملی استفاده می نماییم که مانند دو بال یک پرنده عمل می کنند.

اگر یک بال ظعیف باشد پرواز به صورت صحیحی و کامل شکل نمی گیرد. عزت نفس یک نیاز اساسی در رسیدن به موفقیت می باشد.

گام سوم عزت نفس در هرم مازلو

نیاز چیزی است که برای عملکرد موثر ما ضرورت دارد.

ما به آب و غذا صرفا نیاز نداریم بلکه به آن ها احتیاج داریم، ولی نیازهای تغذیه ای دیگری نیز داریم مثلا نیاز به کلسیم که نقش آن آنقدر ها هم مشخص نیست. اما اگر کسی نیاز کلیسم بدنش تامین نشود رشد موثر اتفاق نمی افتد و اشخاص دارای این کمبود در معرض بیماری و آسیب هستند.

عزت نفس نیز مانند کلیسیم است اگر آن را نداشته باشیم لزوما نمی میریم اما نمی توانیم به درستی به وظایفمان را عمل کنیم.

زمانی که از عزت نفس به عنوان یک نیاز حرف می زنیم منظورمان این است که:

  • در فرایند زندگی نقش موثری ایفا می کند
  • برای رشد سالم و طبیعی ضروری است
  • دارای ارزش بقایی است
گام چهارم تفاوت عزت نفس با حس مباهات و افتخار

این ویژگی کاری که باید انجام شود را در نظر می گیرد و می گوید که ((من می توانم)).و غرور و افتخار به آنچه انجام شده است نظر می ندازد و می گوید ((این کار را کردم)).

این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که افتخار کردن با نخود و تکبر متفاوت است و ریشه های متفاوتی دارد. سرچشمه ی افتخار رضایت خاطر است و ما در این احساس نمی خواهیم چیزی را ثابت کنیم و تنها از انجام کار انجام شده لذت می بریم.

گام پنجم عزت نفس ویژگی اکتسابی یا موهبتی خدادادی؟

در ادامه سری درس های عزت نفس این بار در پی جواب دادن به این سوال هستیم که آیا عزت نفس ویژگی اکتسابی است یا موهبتی خدادادی است.

در این مورد دیدگاه های مختلفی وجود دارد. بعضی عزت نفس را ثابت می دانند. که در دوران کودکی شکل گرفته و تا آخر عمر با انسان همراه است. و بعضی دیگر آن را صفتی قابل اکتساب می دانند. و بعضی راهی فی ما بین این دو دیدگاه را برگزیده اند.

گام ششم سندروم ایمپاستر و موفقیت هایی که در خطر هستند.

در این درس از سری دروس عزت نفس می خواهیم به سندرومی اشاره کنیم که معمولا انسان های موفق به آن مبتلا می شوند. نام این سندروم ایمپاستر است. دلیل معرفی این سندروم در آپورا شناساندن جنبه های عملی تر عزت نفس است. کسانی که دچار این سندروم می شوند معمولا انسان های موفق و نخبه ای هستند که خود را لایق آن موفقیت نمی دانند. و دست به اقداماتی برای تخریب موفقیت های خود می زنند.

گام هفتم حرمت نفس (Self-respect) زیر بنای عزت نفس 

در درس تعریف عزت نفس دیدیم که این ویژگی دارای دو بال است یکی حرمت نفس و دیگری خود توانمندی.

حال می خواهیم زیر بنای عزت نفس و عامل شماره ۱ یعنی حرمت نفس (Self-respect) را بررسی نموده و آن را بهتر بشناسیم و درک کنیم.

حرمت نفس معمولا آن قسمت از عزت نفس است که کمتر دیده می شود و بخش هایی از آن حتی نمودی بیرونی ندارد. این خود دلیلی بر این شده که کمتر به آن پرداخته شود و در فرهنگ ما اعتماد به نفس مترادفی برای عزت نفس در نظر گرفته شده است.

گام هشتم باور خودتوانمندی شاه بال موفقیت های بیرونی

در درس قبلی به معرفی حرمت نفس یا (Self-recpact) پرداختیم حال به معرفی بال دوم، یعنی باور خودتوانمندی (Self-Competence) می رسیم. این ویژگیِ خاص که ما آن را شاه بال موفقیت های بیرونی می نامیم. در بین عموم معمولا به اعتماد به نفس معروف است. اما باور خود توانمندی که ما مدنظر داریم کمی گسترده تر بوده و اعتماد به نفسی که در جامعه رایج است را نیز درون خود می گنجاند. 

آنچه مد نظر ما است از این فرمول تشکیل شده است (اعتقاد به اینکه من می توانم + دانش و مهارت انجام آن کار). باور خود توانمندی بیشتر با دانش و مهارت عجین شده است و تکرار این موضوع. 

گام نهم چهره زیبای عزت نفس

 تا به اینجای کار در سری درس های عزت نفس طرحی کلی از این ویژگی مهم و سرنوشت ساز ارائه نمودیم. گفتیم عزت نفس یک نیاز بقایی است و آن را توضیح دادیم. در جایی دیگر به ستون های اصلی عزت نفس و دو بال اصلی یعنی حرمت نفسو باور خودتوانمندی اشاره نمودیم. حال در این درس می خواهیم دوباره نگاهی کلی به چهره عزت نفس داشته باشیم و جلوه های آن را دوباره مرور کنیم.

عزت نفس در ما به اشکال گوناگونی ظاهر می شود. البته تضمینی در این مورد وجود ندارد. اما وقتی همه صور و حالت های عزت نفس وجود داشته باشد بروز آن امری مسلم است.

عزت نفس را می توان در حالت چهره اشخاص و حتی در صحبت و طرز راه رفتن آنان مشاهده کرد و یا در تمجید شدن و تعریف کردن، در ابراز تشکر و نظایر آن می توان مشاهده کرد. از دیگر جلوه های عزت نفس آهنگ کلام شخص می باشد که از کیفیت خاصی برخوردار است. به عبارت دیگر طرز کلام شخص نشان دهنده این موضوع است که با خود در حالت جنگ نیست.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.