حرمت نفس (Self-respect) زیر بنای عزت نفس

بدون دیدگاه

حرمت نفس self-respect در درس تعریف عزت نفس دیدیم که این ویژگی دارای دو بال است یکی حرمت نفس و دیگری خود توانمندی.

حال می خواهیم زیر بنای عزت نفس و عامل شماره ۱ یعنی حرمت نفس (Self-respect) را بررسی نموده و آن را بهتر بشناسیم و درک کنیم.

حرمت نفس معمولا آن قسمت از عزت نفس است که کمتر دیده می شود و بخش هایی از آن حتی نمودی بیرونی ندارد. این خود دلیلی بر این شده که کمتر به آن پرداخته شود و در فرهنگ ما اعتماد به نفس مترادفی برای عزت نفس در نظر گرفته شده است.

همانطور که باور خود توانمندی انتظار موفقیت را امری طبیعی قلمداد می کند. احترام به خود  ‘دوستی، عشق و خوشبختی’ را طبیعی قلمداد می کند.

احترام به خود باور داشتن ارزش های خویشتن است منظور این نیست که ما کامل هستیم و هیچ عیب و نقصی در ما وجود ندارد. منظور این است که باید از خود مراقبت کنیم و به خود علاقه داشته باشیم.

ما گفتیم که عزت نفس نیازی بقایی است. وقتی به حرمت نفس فکر می کنیم می بینیم هنگامی که ما خود را لایق خوشبختی ندانیم، امکان دارد که آسیب های جدی به زندگی خود وارد کنیم. همه روزه از دوستان خود، در تاکسی و یا روزنامه و جراید می شنویم که آمار اعتیاد بالا می رود و شاهد خودکشی۷ طلاق و جرایم مختلف هستیم. یکی از دلایل ریشه ای این مشکلات اجتماعی که همه ما را به نوعی درگیر خود کرده است کمبود حس احترام به خود می باشد.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز سلام

برای دسترسی کامل به محتوای آموزشی باید کاربر ویژه آپورا شوید.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی آپورا، علاوه بر این درس به تمام محتوای عزت نفس دسترسی پیدا می کنید

همچنین با فعال کردن کاربر ویژه شما می توانید به تمامی درسها در آپورا دسترسی داشته باشید.

در درس‌های بعدی، به تدریج در مورد عزت نفس و اجزای آن بیشتر صحبت می کنیم.


 
 همکاری در درس

ما در آپورا بسیار دوست داریم که تجارب شما را برای بهبود نظام آموزشی خود بکار گیریم. لطفا پس از پایان درس، تجارب شخصی خود در رابطه با حرمت نفس را بیان کرده و ۳ عاملی که فکر می کنید می تواند آن را افزایش و یا کاهش دهد بیان نمایید.

برجسب: عزت نفس

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.