باور خودتوانمندی شاه بال موفقیت های بیرونی

بدون دیدگاه

باور خودتوانمندی اعتماد بنفس در درس قبلی به معرفی حرمت نفس یا (Self-recpact) پرداختیم حال به معرفی بال دوم، یعنی باور خودتوانمندی (Self-Competence) می رسیم. این ویژگیِ خاص که ما آن را شاه بال موفقیت های بیرونی می نامیم. در بین عموم معمولا به اعتماد به نفس معروف است. اما باور خود توانمندی که ما مدنظر داریم کمی گسترده تر بوده و اعتماد به نفسی که در جامعه رایج است را نیز درون خود می گنجاند. 

آنچه مد نظر ما است از این فرمول تشکیل شده است (اعتقاد به اینکه من می توانم + دانش و مهارت انجام آن کار). باور خود توانمندی بیشتر با دانش و مهارت عجین شده است و تکرار این موضوع. 

ما باور خودتوانمندی را داشتن قدرت و صلاحیت در ارتباط با عزت نفس می دانیم. برای اینکه این موضوع روشن شود تعریف توصیفی از باور خودتوانمندی ارائه می دهیم.

تعریف باور خودتوانمندی

موثر و توانمند بود به معنای توانایی دست یابی به نتایج مطلوب است. اطمینان به توانمند بودن در برخورد با مسائل، به معنای اطمینان داشتن به توانایی خود برای آموختن آن چه به آموختنش نیاز داریم. و انجام دادن آن چه که باید انجام دهیم تا به هدف های مطلوب برسیم. منطقا اینجا به اموری اشاره داریم که بر روی آنها کنترل داریم و آنچه در کنترل ما نیست مد نظر نمی باشد.

باور خودتوانمندی چیزی عمیقتر از داشتن اعتماد و اطمینان به دانش خود طبق موفقیت های گذشته است. هرچند با آن نیز بی ارتباط نیست.

با درک توضیح هات بالا  می توان گفت که:

 داشتن باورخودتوانمندی اعتماد و اطمینان به همه آن چیز هایی است که کسب علم و مهارت را برای رسیدن به موفقیت امکان پذیر می سازد. و آن داشتن اعتماد به توانایی اندیشیدن است، داشتن اطمینان به آگاهی و طرز استفاده کردن از آن است.

این نکته را فراموش نکنید که بین اطمینان به قابلیت یادگیری و اطمینان به تخصص در زمینه خاصی از دانش تفاوت وجود دارد. در دنیایی که علم بشر به سرعت در حال رشد است تنها امنیت خاطر را در توانایی یادگیری خود باید جست.

مثال

شخصی را فرض کنید که بعد از ۲۰ سال کار درصنعتی حال به عنوان مدیر بخشی از یک شرکت در صنعتی دیگر مشغول به کار شده است. اگر این فرد مورد نظر ما تنها به توانایی های گذشته خود رجوع کند و نتواند مهارت های مورد نظر در صنعت جدید را بیاموزد. چه اتفاقی برای او خواهد افتاد؟ جز اینکه بعد از مدتی علاوه بر نارضایتی مدیران بالا دستی بر عزت نفس او نیز خلل وارد شده و خود را فردی نالایق و بی عرضه می پندارد. او دچار اضطراب و دلهره شده و آرامش زندگی خود را نیز از دست خواهد داد. ولی اگر همین شخص با اطمینان به اینکه قابلیت اندیشیدن و یادگیری دارد سریعا روال های جدید کاری را در برنامه آموزشی خود قرار دهد و شروع به یادگیری نماید. بعد از گذشت مدتی کوتاه رشد و تکامل او باعث بهبود در شرایط کلی کسب و کار شده و تجارب گذشته نیز می تواند کمک حال این شخص گردد.

دنیای امروز که دنیایی پر از تغییر و تحول است کسانی می توانند بهتر و سریع تر به موفقیت های مورد نظر خود برسند. که با مکانیزم ها و روال های یادگیری آشنایی داشته و در خورد روحیه ای خود یادگیرنده ساخته باشند.

در دنیایی که مجموعه دانش انسان هر ده سال دو برابر می شود، امنیت خاطر ما متکی به توانایی ما در یادگیری است.
نانانیل براندن

در پایان باید بگوییم که حد اعلای خودتوانمندی در کنار حرمت نفس به ما کمک می کند که بهترین انتخاب  را داشته باشیم. این می تواند در زندگی و کسب کار ما حرف اول و آخر را بزند. چرا که هرچقدر شخص این دو ویژگی را در خورد بهبود ببخشد نتایج مستقیم آن بر موفقیت های شخصی او در زندگی و کسب و کار بیشتر دیده خواهد شد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.